Vrhunski savjeti za odabir najbolje daske za surfanje
Odabir daske za surfanje prilično je uzbudljiv posao, pogotovo ako vam je prva! Možda već planirate svoj dan na plaži, boreći se s valovima baš onako kako ste sanjali. Ako želite maksimalno iskoristiti svoj dan, biti sigurni, a ipak se zabaviti, trebate najbolju dasku za surfanje.
Ali zbog čega je neka daska za surfanje prava za vas? Da odgovorimo na to pitanje, ima puno detalja na koje trebate misliti. Trebali biste uzeti u obzir svoje iskustvo surfanja, valove koje ćete jahati i svoju razinu fizičke spremnosti prilikom odabira daske za surfanje. Naravno, njen dizajn trebao bi odgovarati vašoj osobnosti kako bi surfanje bilo još zanimljivije.
Dakle, koji je oblik, veličina i dizajn pravi za vas? Pobrinuli smo se za vas odličnim savjetima o odabiru savršene daske za surfanje. Istražimo ih zajedno.
Što tražiti kod daske za surfanje?
Daska za surfanje treba biti čvrsta, ali ne previše stabilna, tako da se njome može upravljati s upravo savršenom količinom lakoće. Pronalaženje ravnoteže trebalo bi biti jednostavno, ali iskorištavati slobodu jahanja na valovima kako god želite. Čak i na velikim valovima, oblik daske za surfanje ima za cilj olakšati veslanje. Ovo su osobine koje treba potražiti kod daske za surfanje kako biste svladali sve te detalje:
Koliko dobro vaša daska za surfanje pluta?
Ako ispitamo mehaniku plutanja, to ovisi o količini prostora koji vaše daske zauzimaju. Vaša daska za surfanje trebala bi se brzo podići u pravo vrijeme i pružiti vam potrebnu brzinu za hvatanje valova. Daske s većim volumenom stoga su bolje jer smanjuju otpor. Duge i srednje velike daske za surfanje obično će imati veći volumen jer omogućuju korisnicima da skoče na val u ranijoj, dubljoj fazi.
Pogon daske za surfanje
Pogon objašnjava kako energija i vas i vala doprinosi kretanju naprijed. Trebat će vam daska s dobrim savijanjem, odgovarajućim perajama i odgovarajućim profilima vodilica za to. Kad govorimo o profilima vodilica, govorimo o debljini ploče, koja određuje njenu plovnost, poznatu i kao uzgon. Na primjer, tvrđi profili vodilica nude veću pokretljivost, dok mekši profili pomažu u plovnosti i pogonu.
Koliko vaša daska sliči na bananu?
Gledano iz bočnog profila, daska s manje kontakta s vodom radi učinkovitije i povećava brzinu veslanja puno brže od daske s puno savijanja. Omogućuje lakše skretanje i upravljanje pri vožnji. Nadalje, puno ljuljanja može spriječiti da se nos daske zakopa u vodu pri savladavanju strmih valova.
Odabir odgovarajuće veličine daske za surfanje
Svi početnici mogu posvjedočiti da je veća daska za surfanje uvijek bolja od manje. Međutim, postoji niz razloga zbog kojih ćete promijeniti veličinu svoje daske za surfanje kako budete učili surfati.
Kod veslanja po valovima na dugoj dasci, još uvijek to možete učiniti čak i ako ste malo predaleko natrag na repu. Dobro klize i potrebno je manje truda za veslanje nego kod manjih dasaka jer su duge i ravne. Ako ste predaleko natrag na manjoj dasci, imat ćete previše vuče i nikad nećete uhvatiti valove. Ali kako bismo odabrali odgovarajuću veličinu, moramo uzeti u obzir volumen daske za surfanje i vaše iskustvo.
Ako ste početnik, vaša duga daska trebala bi biti 91 cm duža od vaše visine. Ta veličina daske za surfanje pomoći će vam da se naučite okretati i lako veslati na dasci.
Surferi srednjeg iskustva imaju više prostora za igru pri odabiru veličine daske. Duge daske i dalje bi trebale biti 91 cm više od vas, dok bi daske za zabavu mogle biti od 30 do 60 cm više ovisno o obliku i dizajnu daske. Na primjer, veličina daske u stilu ribe obično je 5 – 10 cm manja od kratke daske. Idealna veličina za kratku dasku, s druge strane, jest 5 do 15 cm više od vas. Međutim, to ovisi i o veličini valova na kojima ćete jahati.
Za stručne surfere, dužina daske ne postaje uvijek kraća kako napreduju. Vješti surfer, međutim, mijenja svoj stil jahanja i smanjuje veličinu daske kako bi se usredotočio na određene ciljeve. U okolnostima koje nisu idealne za surfanje, nastoji postići svoje najviše ciljeve.
Različiti materijali od kojih su napravljene daske za surfanje
Materijal od kojeg je napravljena daska za surfanje određuje njenu snagu, uzgon i sposobnost savijanja. Ovo su materijali koji se najčešće upotrebljavaju za proizvodnju dasaka za surfanje.
Pjenaste daske
Pjenaste daske idealne su za početnike! One su jače, stabilnije i lakše ih je uhvatiti i jahati na valovima nego daske od staklenih vlakana. Stabilnost, lakoća, izdržljivost i jednostavnost veslanja osigurane su, da nabrojimo nekoliko. Pjenastu dasku za surfanje puno je teže udubiti nego standardnu dasku za surfanje s tvrdom površinom.
Daske za surfanje napravljene od staklenih vlakana
Naziv „daska za surfanje od staklenih vlakana“ dolazi od činjenice da ima poliuretansku jezgru koja je obložena staklenim vlaknima. Iako su sklonije lomljenju, daske od staklenih vlakana mogu se savijati na valovima bolje od dasaka za surfanje od epoksidne smole. Zbog toga su malo prikladnije za srednje ili iskusne surfere.
Daske za surfanje od epoksidne smole
Zbog svoje manje težine i vrste pjene koja se upotrebljava u središtu, daske za surfanje od epoksidne smole izuzetno dobro plutaju. Za izradu dasaka za surfanje od epoksidne smole, koje su lakše i bolje plutaju, upotrebljavaju se ulošci od pjene napravljeni od široko korištene pjene EPS. S takvom daskom za surfanje početnicima će biti puno lakše uhvatiti val.