Odabir pravog vanjskog roštilja za vaš dom
Topliji mjeseci bude želju za boravkom na otvorenom, a nema boljeg načina za to od okupljanja obitelji i prijatelja i pripreme obroka na vanjskom roštilju. Vanjski roštilj središnji je dio svake vanjske kuhinje. Zbog tog razloga, želite se pobrinuti da odaberete jedinicu na koju možete računati dugi niz godina.
Pouzdan i dobro dizajniran vanjski roštilj donijet će toplinu kuhinje u vaš vanjski prostor za boravak i dati najbolji okus vašoj hrani. Međutim, uz široku ponudu vanjskih roštilja dostupnih na tržištu, odluka o tome koji je pravi za vas može dovesti do beskrajne potrage koja možda neće biti uspješna.
Ako tražite vanjski roštilj koji zadovoljava vaše potrebe, a ne znate odakle početi, tu smo da vam pomognemo. U ovom jednostavnom vodiču provest ćemo vas kroz postupak odabira vanjskog roštilja koji je praktičan i funkcionalan.
Koje vrste vanjskih roštilja možete odabrati?
Ulaganje u pravi vanjski roštilj najbolji je način da poboljšate svoje iskustvo objedovanja na otvorenom. Nijedna vrsta nije bolja od druge jer sve imaju svoje prednosti i nedostatke, ovisno o tome kako ih namjeravate upotrebljavati. Većina vanjskih roštilja je prijenosna, tako da ih možete lako pomicati po svom domu ili prevesti na događaje. Ovo su glavne vrste vanjskih roštilja prema vrsti goriva.
Roštilj na drveni ugljen
Roštilj na drveni ugljen najbolja je opcija ako želite prirodan okus dima na svom mesu. Ovim vanjskim roštiljima može trebati više vremena da se zagriju nego njihovim plinskim alternativama, ali mogu postići više temperature, što je dobro za roštilj. Više temperature i proizvedeni dim čine roštilj na drveni ugljen dobrim za pečenje svinjetine, govedine i piletine. Međutim, možete ih upotrebljavati za pripremu osjetljive hrane poput povrća, hrenovki i ribe.
Budući da roštilji na drveni ugljen ne dolaze s ručicama za kontrolu temperature, temperatura se ne može preciznije regulirati. Osim toga, roštiljima na drveni ugljen potrebno je više vremena za čišćenje, ali mnogi korisnici vjeruju da okus to nadoknađuje.
Plinski roštilj
Ovi vanjski roštilji koriste se prirodnim plinom ili propanom. Roštilji na propan popularniji su od plinskih jer se lakše prenose, jeftiniji su i brže se zagrijavaju. Međutim, njegova bi upotreba bila bolja ako imate dovod prirodnog plina jer će vam pomoći smanjiti ukupne troškove energije. Glavna je prednost plinskog roštilja to što se lakše upotrebljava, čisti i brže se zagrijava od roštilja na drveni ugljen. Osim toga, plinski roštilji ne ispuštaju puno dima, zbog čega su dobar izbor za pečenje kobasica, voća, povrća i peradi.
Električni roštilj
Električni roštilji ne upotrebljavaju gorivo, ali imaju kabel koji vam omogućuje spajanje na električnu utičnicu. Ti bi roštilji bili sjajan izbor za područja gdje nije dopuštena upotreba drvenog ugljena ili plina. Međutim, to znači da vaša hrana neće imati onaj okus dima. Električni roštilj dugo nije bio na dobrom glasu, ali nedavno se to promijenilo. Ti kompaktni štednjaci odličan su izbor za osobe koje povremeno roštiljaju. Osim toga, omogućuju pečenje na visokoj temperaturi.
Roštilj Kamado
Roštilji Kamado, koji se odlikuju dizajnom u obliku jajeta, svestraniji su od roštilja na drveni ugljen i omogućuju vam dimljenje, pečenje i roštiljanje. Uglavnom su napravljeni od keramike, koja zadržava toplinu i ravnomjernije peče hranu. Roštilji Kamado koriste se drvenim ugljenom i imaju ventilaciju koja omogućuje reguliranje topline, osiguravajući ravnomjerno i dosljedno pečenje. Većina jedinica dolazi s dvoslojnim rešetkama za pečenje koje omogućuju pečenje više hrane u isto vrijeme.
Pušnice
Iako roštilj na drveni ugljen može poslužiti kao pušnica, namjenska pušnica oborit će vas s nogu ukusnim rebarcima, svinjetinom, lososom ili slaninom. Ljubitelji roštilja koji žele dati svom odresku okus dima znaju da je najbolji način da se to postigne pomoću pušnice. Roštilj s pušnicom također može dimiti priloge, povrće i sireve. Neke pušnice imaju kontrole koje se mogu podesiti za precizno kuhanje, dok druge zahtijevaju praćenje procesa kuhanja. Potonje se smatra najautentičnijim načinom za pripremu dimljenih jela.
Koji materijal odabrati za vanjski roštilj?
Većina vanjskih roštilja, uključujući električne, plinske, na ugljen i pušnice, napravljena je od metala. To je zato što metal može podnijeti visoke temperature i okruženja pod visokim stresom za pečenje. Obični modeli često su premazani prahom ili ravno obojeni crnom bojom kako bi se spriječilo hrđanje, dok su moderne jedinice napravljene od nehrđajućeg čelika. Vrhunski vanjski roštilji napravljeni su od visokokvalitetnog nehrđajućeg čelika, koji se vrlo lako čisti.
Jedan od najvažnijih čimbenika na koje treba obratiti pozornost prilikom kupnje jest struktura tijela roštilja. Obratite pozornost na to kako je napravljeno kućište roštilja. Trebalo bi biti izrađeno od čelika i spojeno visokokvalitetnim zavarivanjem. U nastavku ćemo pogledati razne materijale koje možete odabrati za svoj vanjski roštilj.
Lijevano željezo
Lijevano željezo najpopularniji je materijal za roštilj. Dobar je vodič topline i zadržava toplinu dulje vrijeme, tako da ne morate stalno dovoditi toplinu. Osim toga, taj je materijal vrlo čvrst i duže traje. Također dobivate one tragove roštilja na hrani.
Nehrđajući čelik
Glavna je prednost roštilja od nehrđajućeg čelika to što ne hrđaju. To znači da se ne morate brinuti da će voda doći u dodir s vašim vanjskim roštiljem, bilo da ste ga greškom ostavili vani ili prilikom čišćenja. Osim toga, nehrđajući čelik čvršći je od većine materijala, zbog čega je izdržljivija opcija. Vanjski roštilji od nehrđajućeg čelika također se lako čiste i održavaju.
Emajl
Na emajliranoj čeličnoj rešetki možete pripremiti bilo što. Emajl je obično zaštitni sloj modelnog stakla koji se upotrebljava za zaštitu metala od hrđe. Dakle, emajl pruža dodatni sloj zaštite od korozije i promjene boje uslijed visokih temperatura. Osim toga, emajl se lakše čisti. Međutim, pazite da ne upotrebljavate oštre predmete na tom materijalu.
Krom
Kromirana čelična rešetka još je jedna sjajna opcija. Razmjerno je jeftiniji od drugih materijala. Sloj kroma štiti metal od hrđe. Tako možete čistiti svoj roštilj bez straha od korozije.
Odabir prave veličine roštilja i površine za pečenje
Veličina vanjskog roštilja još je jedna važna točka koju treba imati na umu. Želite se pobrinuti da vaš roštilj ima dovoljno površine za pečenje za vaša jela. Također bi trebao biti višenamjenski za dodavanje više namirnica. Razmislite o broju plamenika koji su vam potrebni. Kupite roštilj s najmanje jednim plamenikom više nego što vam je potrebno. Evo nekoliko smjernica za odabir prave veličine vanjskog roštilja.
Veličina plamenika
Prvi je korak provjeriti veličinu plamenika. To će vam pomoći da utvrdite jesu li dovoljno veliki da pokriju prostor za pečenje. Također biste trebali uzeti u obzir broj plamenika.
Provjerite maksimalnu ukupnu temperaturu
Najbolji vanjski roštilj trebao bi imati maksimalnu ukupnu temperaturu najmanje 316 Celzijevih stupnjeva.
Potražite nastavke za dodatne bočne plamenike
Ovo je za one koji žele spremati više jela u isto vrijeme. Možete prilagoditi svoje postavke uz ovaj vanjski roštilj.
Obratite pozornost na način izrade rešetki
Čelične rešetke za pečenje čvrste su i otporne na pucanje i savijanje. Emajlirane čelične rešetke još su bolje jer upotrebljavaju snagu emajla za zaštitu materijala i omogućuju jednostavno čišćenje. Rešetke od lijevanog željeza su najbolje, ravnomjerno zagrijavaju i dobro peku vaša jela.
Savjeti za održavanje vanjskog roštilja
Ako ste prvi put vlasnik vanjskog roštilja, možda će vas malo preplašiti pomisao na njegovo čišćenje. Dobra je vijest da čišćenje vašeg roštilja ne zahtijeva puno truda. Bez obzira na vrstu roštilja koji imate, morat ćete ga očistiti nakon svake upotrebe i temeljito očistiti barem jednom godišnje. Evo nekoliko savjeta za održavanje vašeg roštilja u vrhunskom stanju.
-
Očistite rešetke
Rešetke su u kontaktu s vašom hranom svaki put kad upotrebljavate roštilj. Pobrinite se da ih redovito čistite kako biste spriječili nakupljanje bakterija, masnoće i otpadaka na rešetkama. Za čišćenje rešetki upotrijebite čeličnu četku za roštilj. Ako je moguće, izvadite rešetke i izribajte ih s donje strane.
-
Očistite štitnike plamenika
Kao što naziv sugerira, štitnici plamenika štite plamenik od otpadaka i masnoće. Stoga se zaprljaju. Međutim, prljavi štitnik može spriječiti pravilan rad plamenika i prenijeti bakterije na vašu hranu. Najbolji način za čišćenje štitnika plamenika jest da ga skinete s roštilja i očistite u kanti s vodom i sapunicom.
-
Riješite se prljavštine i otpadaka na dnu
Također morate očistiti dno, koje zapravo skuplja sve otpatke i masnoću. Iako to ne utječe na vašu hranu, previše otpadaka može lako začepiti vaš roštilj. Dakle, morate očistiti posudu za pepeo nekoliko puta u sezoni.
-
Očistite vanjsku površinu roštilja
Ako želite zadiviti svoje goste besprijekornim roštiljem, morat ćete očistiti vanjski dio. Dobra je vijest da ne morate upotrijebiti tehničke metode čišćenja. Trebate samo krpu, posudu za sapun i vodu. Prijeđite preko rešetke mokrom krpom nakon toga kako biste uklonili sve ostatke sapuna koji bi mogli stvoriti mrlje ili hrđu.
Kupujte vanjske roštilje na vidaXL-u
Tražite pravi vanjski roštilj? Ovdje na vidaXL-u imamo veliku kolekciju vanjskih roštilja vrhunske kvalitete dizajniranih kako bi zadovoljili vaše potrebe. Dostupni su u različitim materijalima, veličinama i s različitim vrstama goriva kako bi odgovarali svima. Čak će i najizbirljiviji kupci zajamčeno pronaći nešto u našoj kolekciji.