Osnove dodataka u boji

Interijer · 23. Lipanj 2022

Dašak boje privlači pogled, mijenja raspoloženje i naglašava određene detalje u bilo kojem prostoru. Ipak, ne činimo li se svi pomalo uplašeni snažnim nijansama prilikom odabira dizajna interijera u boji za naš dom? Srećom, ovdje smo kako bismo vam rekli da je učenje kako uskladiti boje u dizajnu interijera za uravnotežen izgled prilično jednostavno.

Imamo sve tajne za dodatke u boji, od odabira prave kombinacije boja interijera do ideja o upotrebi spektra boja u dizajnu interijera. Iako postoje važna pravila koja treba slijediti, jedan od najzabavnijih dijelova ukrašavanja uključuje igranje bojama. Započnimo s osnovama dodavanja boja kako bismo stvorili dosljedan, ali živahan prostor koji odražava vašu individualnost.

 

diddyeltouny (Instagram)

 

_instarior (Instagram)



Pravila o bojama za uređenje interijera: trebam li paletu boja za cijelu kuću?


Odgovor na to pitanje je da i ne, ovisno o tome kako zamišljate svoj prostor. Uz postavljanje osnovnih pravila o bojama za uređenje interijera, želimo vas potaknuti da upotrijebite svoju kreativnost i osjećaj za stil. Proći ćemo tri najvažnija pravila koja treba zapamtiti prilikom učenja kako upotrijebiti spektar boja za dizajn interijera.


Complementary scheme

1. Komplementarna paleta boja


Komplementarna paleta boja sastoji se od dvije nijanse iz spektra boja koje su međusobno suprotstavljene. Tri su tradicionalne kombinacije boja za početak: crvena i zelena, žuta i ljubičasta, ili narančasta i plava. Te kombinacije boja namijenjene su za upotrebu kao ukrasne nijanse, stoga biste mogli dodati neutralne za ravnotežu.


 

inma_deconordic (Instagram)


2. Pravilo za boje 60-30-10


Prema tom pravilu, dominantna boja trebala bi zauzimati 60 % prostora, sekundarna boja 30 %, a ukrasna boja 10 %. Dosta je matematike; evo kako primijeniti to pravilo:

  • 60 % odražava ukupnu boju prostorije – pozadinu. To je boja koju ćete upotrijebiti za većinu zidova, kao i za veće komade namještaja poput vašeg kauča i veće ukrase poput tepiha.

  • 30 % vaša je sekundarna boja, koja dodaje dubinu i omogućuje da se vaša glavna nijansa istakne. Preporučujemo upotrebu te boje za manje očit namještaj kao što su stolice i pomoćni stolići, kao i zavjese.

  • Ostalih 10 % vaša je ukrasna boja. Odabir te nijanse najzabavniji je od svih jer možete dodati dašak boje kako bi prostor dobio poseban dojam. Upotrijebite je lagano u jastucima, pokrivačima i drugim ukrasnim predmetima. Osim toga, imat ćete fleksibilnost za preuređivanje ili zamjenu tih elemenata prema potrebi kako bi dizajn ostao svjež.


 

raumhoch2 (Instagram)

 

zen_colors_home (Instagram)


3. Miješanje hladnih i toplih boja


Tople boje uključuju crvenu, narančastu, žutu i neutralnu jer podsjećaju na slike topline i svjetline. Ako želite da boja interijera vašeg dnevnog boravka (i kuhinje) svijetli i da je istovremeno ugodna, to su odlični izbori.

Plava, zelena, siva i ljubičasta, s druge strane, hladne su boje koje su suptilnije, a prizivaju smirenost u prostor. Stoga preporučujemo da ih upotrijebite za boje dizajna interijera u spavaćoj sobi ili kupaonici.

 

linterieuradvies (Instagram)


Kako prilagoditi svoj dom pomoću palete boja za interijer


Gore su navedena neka od najvažnijih pravila za uređenje interijera u boji za vaš dom. Međutim, smatramo da se pravila trebaju kršiti (povremeno), posebno kad je riječ o usklađivanju boja u dizajnu interijera. Kad učite kako uskladiti boje u dizajnu interijera, možete odabrati nekoliko putova:

  • Možete odabrati neku paletu boja i držati je se u cijelom domu, mijenjajući samo fokus igrajući se različitim tonovima iste obitelji boja. Primjerice, hladnije nijanse prikladne su za mirnu spavaću sobu i kutak za čitanje, dok toplije bolje funkcioniraju u živahnoj kuhinji ili oko vašeg centra za zabavu. Prema psihologiji boja, hladne nijanse imaju smirujući utjecaj na nas, pomažući nam da uklonimo stres i odmorimo se. S druge strane, tople boje djeluju energično, čineći nas optimističnima i živahnima.

  • Također vas potičemo da iskoristite predivne neutralne nijanse. U dizajnu interijera u boji za vaš dom, crna boja dodaje malo (ili više) drame bilo kojem kutu i ističe ključne ukrasne elemente. Bijela boja uvijek će osvježiti prostor i namještaj, dajući mu moderniji ugođaj. Siva i bež boja mogu se upotrijebiti za pružanje praznog platna za vaše uređenje ili za ublažavanje živahnih značajki.

  • Možete odabrati Pantoneovu boju 2022. godine, prekrasnu Very Peri, kako biste stvorili prostor koji se doima suvremeno. Odvažna i kreativna plava s ljubičastim podnijansama istovremeno je nadahnjujuća i umirujuća, a njena dinamična prisutnost dodaje dubinu. Ako je naglasak na zidu u boji Very Peri previše za vas, predlažemo da ga uključite u svoje uređenje u malim dozama.

 

kleurhumeur (Instagram)


♥ Profesionalni savjet: Upotreba knjiga, suvenira i obiteljskih fotografija kako biste unijeli dašak boje u prostoriju najjednostavniji je način da to učinite. Biljke i svježe cvijeće također su od ključne važnosti u toplom i živahnom uređenju.