Kako odabrati odgovarajući filtar za bazen
Uloga filtra za bazen slična je ulozi bubrega u vašem tijelu. Dok drugi proizvodi poput sredstava za čišćenje bazena i kemikalija uništavaju bakterije i druga onečišćenja, filtar ih uklanja, ostavljajući bazen čistim. Bez filtra, vaš će se bazen napuniti otpacima i postati zamućen, što će u konačnici učiniti plivanje manje zabavnim.
Ali koji filtar za bazen odabrati? Možda ćete biti u iskušenju nabaviti najjeftiniji filtar, što je u redu, ali cilj bi trebao biti kupiti filtar koji je jednostavan za čišćenje, hvata onečišćenja i traje duže. Ako tražite najbolji filtar za bazen i ne znate odakle početi, tu smo kako bismo vam pomogli. Ova objava vodit će vas kroz proces odabira savršenog filtra za vaš bazen.
Koje vrste filtra za bazen možete odabrati?
Vaša potraga za pravim filtrom za bazen ili hidromasažnu kadu započinje razumijevanjem različitih vrsta dostupnih na tržištu. U većini slučajeva, vaš izbor filtra za bazen uglavnom ovisi o vama. Bilo koja vrsta filtra funkcionirat će za vaš bazen. U nastavku ćemo pogledati različite filtre za bazen koje možete odabrati.
Pješčani filtri
Pješčani filtri za bazen najčešća su vrsta filtara za bazen. Povoljni su, jednostavni za čišćenje i odlični za velike bazene jer se ne začepljuju lako. Pješčani filtri za bazen mogu se ugraditi u zemlju ili iznad zemlje. Kao što ime kaže, ti filtri za bazen upotrebljavaju pijesak za uklanjanje prljavštine i ostataka iz bazenske vode. Voda se usisava kroz skimere i gura kroz pješčani filtar, gdje se čestice hvataju.
Svako zrno pijeska ima grube rubove koji hvataju ostatke i zagađivače. Izlaz na dnu filtra omogućuje vraćanje čiste vode u bazen. Kako sve više vode teče kroz filtar, gruba tekstura pijeska troši se, zbog čega na kraju čini ne može ništa uhvatiti. To se obično događa nakon 18 – 24 mjeseca. U tom trenutku, morat ćete zamijeniti pijesak.
Filtri s uloškom
Bazenski filtri s uloškom idealni su za male bazene. Koštaju više od pješčanih filtara za bazen, ali mogu ukloniti dvostruko više prljavštine. Filtri s uloškom napravljeni su od plastičnog cilindra okruženog nabranim, mrežastim materijalom. Voda iz bazena teče kroz filtar, gdje se hvataju prljavština i ostaci. Čista voda zatim teče natrag u bazen. Filtar s uloškom treba očistiti nakon nekog vremena.
Kako biste očistili filtar, izvadite uložak iz spremnika, isperite ga i vratite u spremnik. Filtri s uloškom koštaju više, ali se lako održavaju, štede vodu, energetski su učinkovitiji i mogu se zamijeniti nakon 5 – 10 godina. Jedna stvar koju trebate imati na umu jest da crpka i filtar za bazen moraju raditi besprijekorno.
Dijatomejska zemlja
Dijatomejska zemlja možda nije popularna kao pješčani filtri, ali je najučinkovitija kad je u pitanju filtriranje vode. Ona filtrira najviše prljavštine i ostataka u usporedbi s druga dva filtra. Voda prolazi kroz filtar obložen dijatomejskom zemljom kako bi se uklonili ostaci i čestice. Budući da je dijatomejska zemlja finija od pijeska, može ukloniti manje čestice od pješčanih filtara.
Koju veličinu filtra za bazen odabrati?
Veličina vaše crpke određuje veličinu filtra za bazen. Filtar koji je premalen slomit će se, a crpka se može pregrijati. Veliki filtar za bazen predstavlja manji rizik od onog s manjim performansama – uvijek imajte to na umu prilikom kupnje. Također je važno odabrati filtar koji odgovara mogućnostima vaše crpke. Dakle, ako imate crpku od 42 GPM, kupite filtar koji može podnijeti 42 GPM ili više.
Također morate uzeti u obzir i druge značajke koje mogu povećati ukupni GPM vašeg bazena. Za velike bazene (više od 60 GPM), trebat će vam velika crpka za filtar bazena i cijevi promjera najmanje 5 cm za rukovanje do 100 GPM.
Koliko često treba čistiti filtre za bazen?
Možete očistiti filtre s pijeskom i dijatomejskom zemljom na dva načina. Jedan je ispiranje, koje ispire prljavštinu i ostatke iz filtra, tako da radi pravilno. Drugi je način vađenje filtra i ručno čišćenje. U nastavku pregledavamo približne vremenske okvire za čišćenje filtara za bazen.
-
Pješčani filtri: Ispiranje svakih 1 do 4 tjedna i čišćenje jednom godišnje
-
Filtri s uloškom: Očistite svakih 2 do 6 tjedana. Također, dubinski očistite jednom godišnje.
-
Dijatomejska zemlja: Ispiranje svakih 1 do 3 mjeseca i duboko čišćenje najmanje jednom godišnje
Iako je točno da broj puta koje trebate očistiti svoj filtar za bazen ovisi o vašoj bazenskoj crpki i vrsti filtra, postoje očigledni znakovi da je filtar potrebno očistiti. To je zato što se svi filtri začepe kad se napune. Uvijek provjerite pada li brzina cirkulacije ili raste povratni tlak. Ako se cirkulacija smanji ili tlak poveća, vrijeme je za čišćenje filtra za bazen.
Slobodno pregledajte našu opsežnu kolekciju kako biste pronašli najbolji filtar za bazen.
Tražite li druge proizvode? Pogledajte sljedeće kategorije:
Vrsta: Crpke za bazen